Hennessy Gold Cup Past Winners

HENNESSY COGNAC GOLD CUP

The Hennessy Cognac Gold Cup Handicap Chase (Grade 3) is run near the end of November or beginning of December each year at Newbury Racecourse in Berkshire, England over three miles two and a half furlongs with twenty one fences to be jumped.

* 2002 First past the post Be My Royal was later disqualified for failing a routine dope test – traces of morphine
** Run at Cheltenham

Year Winner Weight Trainer Jockey SP
2016 Native River (IRE) 11-1 Colin Tizzard Richard Johnson 7/2
2015 Smad Place (FR) 11-4 Alan King Wayne Hutchinson 7/1
2014 Many Clouds (IRE) 11-6 Oliver Sherwood Leighton Aspell 8/1
2013 Triolo D’Alene (FR) 11-1 Nicky Henderson Barry Geraghty 4/1
2012 Bobs Worth (IRE) 11-6 Nicky Henderson Barry Geraghty 4/1
2011 Carruthers 10-4 Mark Bradstock Mattie Batchelor 10/1
2010 Diamond Harry 10-0 Nick Williams Daryl Jacob 6/1
2009 Denman (IRE) 11-12 Paul Nicholls R Walsh 11/4
2008 Madison Du Berlais 11-4 D E Pipe Tom Scudamore 25/1
2007 Denman 11-12 Paul Nicholls Sam Thomas 5/1
2006 State of Play 11-4 Evan Williams Paul Moloney 10/1
2005 Trabolgan 11-12 Nicky Henderson Mick Fitzgerald 13-2
2004 Celestial Gold 10-5 Martin Pipe Timmy Murphy 9-4
2003 Strong Flow 11-0 Paul Nicholls Ruby Walsh 5-1
2002* Gingembre 10-13 Lavinia Taylor Andrew Thornton 16-1
2001 What′s Up Boys 10-12 Philip Hobbs Paul Flynn 14-1
2000 King′s Road 10-7 Nigel Twiston-Davies Jamie Goldstein 7-1
1999 Ever Blessed 10-0 Mark Pitman Timmy Murphy 9-2
1998 Teeton Mill 10-5 Venetia Williams Norman Williamson 5-1
1997 Suny Bay 11-8 Charlie Brooks Graham Bradley 9-4
1996 Coome Hill 10-0 Walter Dennis Jamie Osborne 11-2
1995 Couldn’t Be Better 10-8 Charlie Brooks Dean Gallagher 15-2
1994 One Man 10-0 Gordon Richards Tony Dobbin 4-1
1993 Cogent 10-1 Andy Turnell Dan Fortt 10-1
1992 Sibton Abbey 10-0 Ferdy Murphy Adrian Maguire 40-1
1991 Chatam 10-6 Martin Pipe Peter Scudamore 10-1
1990 Arctic Call 11-0 Oliver Sherwood Jamie Osborne 5-1
1989 Ghofar 10-2 David Elsworth Hywel Davies 5-1
1988 Strands Of Gold 10-0 Martin Pipe Peter Scudamore 10-1
1987 Playschool 10-8 David Barons Paul Nicholls 6-1
1986 Broadheath 10-5 David Barons Paul Nicholls 6-1
1985 Galway Blaze 10-0 Jimmy Fitzgerald Mark Dwyer 11-2
1984 Burrough Hill Lad 12-0 Jenny Pitman John Francome 100-30
1983 Brown Chamberlin 11-8 Fred Winter John Francome 7-2
1982 Bregawn 11-10 Michael Dickinson Graham Bradley 9-4
1981 Diamond Edge 11-10 Fulke Walwyn Bill Smith 9-2
1980 Bright Highway 11-6 M J O′Brien Gerry Newman 2-1
1979 Fighting Fit 11-7 Ken Oliver Richard Linley 15-2
1978 Approaching 10-6 Josh Gifford Bob Champion 3-1
1977 Batchelor′s Hall 10-10 Peter Cundell Martin O’Halloran 11-2
1976 Zeta′s Son 10-9 Peter Bailey Ian Watkinson 12-1
1975 April Seventh 11-2 Bob Turnell Andy Turnell 11-1
1974 Royal Marshall II 10-0 Captain Tim Forster Graham Thorner 11-2
1973 Red Candle 10-4 G Vallance Jimmy Fox 12-1
1972 Charlie Potheen 11-4 Fulke Walwyn Richard Pitman 10-1
1971 Bighorn 10-11 Charlie Vernon Miller David Cartwright 7-1
1970 Border Mask 11-1 Peter Cazalet David Mould 7-1
1969 Spanish Steps 11-8 Edward Courage John Cook 7-1
1968 Man of the West 10-0 Fulke Walwyn Willie Robinson 20-1
1967 Rondetto 10-1 Bob Turnell Jeff King 100-8
1966 Stalbridge Colonist 10-0 Ken Cundell Stan Mellor 25-1
1965 Arkle 12-7 Tom Dreaper Pat Taaffe 1-6
1964 Arkle 12-7 Tom Dreaper Pat Taaffe 5-4
1963 Mill House 12-0 Fulke Walwyn Willie Robinson 15-8
1962 Springbok 10-8 Neville Crump Gerry Scott 15-2
1961 Mandarin 11-5 Fulke Walwyn Willie Robinson 7-1
1960 Knucklecracker 11-1 Derek Ancil Derek Ancil 100-7
1959** Kerstin 11-10 Verly Bewicke Stan Hayhurst 4-1
1958** Taxidermist 11-1 Fulke Walwyn Mr John Lawrence 10-1
1957** Mandarin 11-0 Fulke Walwyn Gerry Madden 8-1