Horse Racing Information

AINTREE GRAND NATIONAL

Past winners of the Aintree Grand National Handicap Steeple Chase run at Aintree Racecourse

Complete list of winners of the Aintree Grand National thoroughbred horse race

The Grand National was first run at Aintree in 1839 and is 4 miles and 4 furlongs in distance

Race Conditions
The Grand National is a handicap steeplechase for horses 6 years old or over at Aintree Racecourse, Liverpool

*An earlier version of the Grand National was run in 1836, 1837 and 1838 at Maghull a small town to the North east of Aintree


"hb" in a horses pedigree indicates the horse was considered a "Half-bred" (only part Thoroughbred)

Contact Sporting Chronicle



Year Name Owner Weight Colour / Gender / Born Sire - Dam
1836* The Duke W. Sirdefield 12-0 ch. g. 1829 Pedigree unknown
1837* The Duke Mr. T. Chawner 12-0 ch. g. 1829 Pedigree unknown
1838* Sir William Allen McDonough 12-0 ch. c. 1830 Welcome - dam unknown
1839 Lottery John Elmore12-0 br. g. 1830 Lottery - Parthenia (hb) by Welbeck
1840 Jerry Mr. Villebois 12-0br.g. 1830 Catterick - sister to Jemmy (hb) by Bellerophon
1841 Charity Lord Craven12-0b.g. 1832 Woodman - unknown dam
1842 Gay Lad John Elmore 12-0 b.g. 1834 Brutandorf - unknown dam
1843* Vanguard Lord Chesterfield11-10b.g. 1835 Belzoni or Advance - unknown dam
1844 Discount (Magnum Bonum) Mr. Quartermaine10-12 ch. h. 1838 Sir Hercules - Minikin by Manfred
1845 Cure All Sterling Crawford11-15br.g. Physician - unknown dam
1846 Pioneer Mr. Adams11-12 b.g. 1840 Advance - Vanguard's dam
1847 Mathew (IRE) Mr. Courtenay10-6b.g. 1838 Vestris - unknown dam
1848 Chandler Capt. Joseph Little11-12br.g. 1836 Dr. Faustus - unknown dam
1849 Peter Simple Mr. Mason11-0b.g. 1839 Patron - unknown dam
1850 Abd-El-Kader (IRE) Joseph Osborne9-12b.g. 1842 Ishmael - English Lass (hb) by Hit or Miss
1851 Abd-El-Kader (IRE) Joseph Osborne10-4b. g. 1842 Ishmael - English Lass (hb) by Hit or Miss
1852 Miss Mowbray T.F. Mason10-4b.m. Lancastrian - Norna by Waterloo
1853 Peter Simple Joseph Little10-10b.g. 1839 Patron - unknown dam
1854 Bourton William Moseley 11-12b.g. Drayton - unknown dam
1855 Wanderer (IRE) Mr. Dennis9-8 b.h. 1845 Verulam - Mrs. Stapely by Ambo
1856 Freetrader W. Barnett9-6br. h. 1849 The Sea - Miss Cobden by Stockport
1857 Emigrant George Hodgman9-10 b.g. 1846 Drayton or Melbourne - Pandora (hb) by Cadland or Cain
1858 Little Charley Christopher Capel 10-7b.g. 1846 Charles XII - Miss Julia by Partisan
1859 Half Caste (IRE) Mr. Willoughby9-7br.h. 1853 Morgan Rattler - mare by Beiram
1860 Anatis (IRE) Christopher Capel9-10b.m. 1850 King Dan - Johnstown Lass by Carlow
1861 Jealousy J. Bennett9-12br.m. 1854 The Cure - Jewess by Jacques
1862 The Huntsman Viscount de Namur11-0 b.h. 1853 Tupsley - mare by Young Augustus
1863 Emblem Lord Coventry10-10 ch.m. 1856 Teddington - Miss Batty by The Hydra
1864 Emblematic Lord Coventry 10-6ch.m. 1858 Teddington - Miss Batty by The Hydra
1865 Alcibiade (FR) Cherry Angell11-4ch.g. 1860 The Cossack - Aunt Phyllis by Epirus
1866 Salamander (IRE) Edward Studd10-7b.g. 1859 Fire-eater - Rosalba by Colwick
1867 Cortolvin (IRE) Duke of Hamilton11-13 br.g. 1659 Chicken or Cheerful Horn - Dairymaid by Kingfisher
1868 The Lamb (IRE) Lord Poulett10-7gr.h. 1862 Zouave - mare (hb) by Arthur
1869 The Colonel John Weyman 10-7br.h. 1863 Knight of Kars - Boadicea (hb) by Faugh-a-Ballagh (IRE)
1870 The Colonel Matthew Evans11-12 br.h. 1863 Knight of Kars - Boadicea (hb) by Faugh-a-Ballagh (IRE)
1871 The Lamb (IRE) Lord Poulett 11-4gr.h. 1862 Zouave - mare (hb) by Arthur
1872 Casse Tete E. Brayley10-0 ch.m. 1865 Trumpeter - Constance by Epirus
1873 Disturbance James Machell11-11b.h. 1867 Commotion - Polly Peachman by Collingwood
1874 Reugny (FR) James Machell10-12ch.h. 1868 Minos - Reine Blanche by The Baron (IRE)
1875 Pathfinder Herbert Bird10-11b.g. 1867 Mogador - unknown dam
1876 Regal James Machell 11-3bl.g. 1871 Saunterer - Regalia by Stockwell
1877 Austerlitz Fred Hobson10-8ch.h. 1872 Rataplan - Lufra by Windhound
1878 Shifnal John Nightongall10-12br.h. 1869 Saccharometer - Countess Amy by St. Albans
1879 The Liberator (IRE) Garry Moore 11-4b.g. 1869 Daniel O'Connell - Mary O' Toole by Annandale
1880 Empress (IRE) P. Ducrot 10-7 ch.m. 1875 Blood Royal - Jeu des Mots by King Tom
1881 Woodbrook (IRE) TYL Kirkwood11-3ch.g. 1874 The Lawyer (hb) - The Doe by Roebuck
1882 Seaman (IRE) Lord Manners11-6 b.g. 1876 Xenophon - Lena Rivers by Brockley
1883 Zoedone Count Charles Kinsky11-0ch.m. 1877 New Oswestry - Miss Honiton (hb) by Honiton
1884 Voluptuary H.F. Boyd 10-5 b.g. 1878 Cremorne - Miss Evelyn by Orlando
1885 Roquefort A. Cooper11-0b.g. 1879 Winslow - Cream Cheese by Parmesan
1886 Old Joe A.J. Douglas10-9 b.g. 1879 Barefoot - Spot by Chevalier d'Industrie
1887 Gamecock E. Jay 11-0b.g. 1879 Revolver - Lightfoot (hb) by Gamekeeper
1888 Playfair E.W. Baird10-7bl.g. 1880 Ripponden - mare (hb) by Rattlebones
1889 Frigate (IRE) M.A. Maher11-5b.m. 1878 Gunboat - Fair Maid of Kent by Gladiateur (FR)
1890 Ilex (IRE) George Masterman 10-5ch.g. 1884 Rostrevor - Valonia (hb) by Master Bagot
1891 Come Away (IRE) Willie Jameson11-12 b.g. 1884 Cambuslang - Larkaway (hb) by Royal Oak Day
1892 Father O'Flynn Gordon Wilson 10-5b.g. 1885 Retreat - Kathleen (hb) by Master Bagot
1893 Cloister (IRE) Charles Duff12-7b.g. 1884 Ascetic - Grace II by Crown Prince
1894 Why Not (IRE) C.H. Fenwick 11-3b.g. 1881 Castlereagh - Twitter (IRE) by Durham
1895 Wild Man From Borneo (IRE) John Widger10-1ch.g. 1888 Decider - Wild Duck (hb) by Sheldrake
1896 The Soarer (IRE) William Hall-Walker9-13b.g. 1889 Skylark - Idalia (hb) by Lurgen
1897 Manifesto (IRE) Harry Dyas 11-3b.g. 1888 Man of War - Vae Victis by King Victor
1898 Drogheda (IRE) C.G.M. Adams10-12 b.g. 1892 Cherry Ripe - Eglentine by Hollywood
1899 Manifesto (IRE) J.G. Bulteel 12-7b.g. 1888 Man of War - Vae Victis by King Victor
1900 Ambush II (IRE) H.R.H. Prince of Wales 11-3b.g. 1894 Ben Battle - Miss Plant by Umpire
1901 Grudon Bernard Bletsoe 11-10br.h. 1890 Old Buck - Avis (hb) by Sugarplum
1902 Shannon Lass (IRE) Ambrose Gorham10-1b/br.m. 1895 Butterscotch - Mazurka by Uncas
1903 Drumcree (IRE) J.S. Morrison 11-3 b.g. 1894 Ascetic - Witching Hour (hb) by Midnight
1904 Moifaa (NZ) Spencer Gollan10-7br.g. 1896 Natator - Denbigh by The Painter
1905 Kirkland (IRE) Frank Bibby 11-5ch.g. 1896 Kirkham (AUS) - La Princess (hb) by Perigonius
1906 Ascetic's Silver (IRE) Prince Hatzfeldt 10-9ch.h. 1897 Ascetic- Silver Lady by Ben Battle
1907 Eremon (IRE) Stanley Howard 10-1b.g. 1900 Thurles - Daisy by Lord Gough
1908 Rubio (USA) Frank Douglas-Pennant10-5ch.g. 1898 Star Ruby - La Toquera by Sir Modred (NZ)
1909 Lutteur III (FR) J. Hennessy10-11ch.g. 1904 St. Damien - Lausanne by Fra Diavolo
1910 Jenkinstown (IRE) Stanley Howard 10-5b.g. 1901 Hackler - Playmate (IRE) by Play Actor
1911 Glenside (IRE) Frank Bibby 10-3b.g. 1902 St. Gris - Kilwinnet by Kilwarlin
1912 Jerry M (IRE) Sir Charles Assheton-Smith 12-7 b.g. 1903 Walmsgate - mare (IRE) by Luminary
1913 Covertcoat (IRE) Sir Charles Assheton-Smith 11-6b.g. 1906 Hackler - Cinnamon by Concha
1914 Sunloch Tom Tyler 9-7b.g. 1906 Sundorne - Gralloch by Trayles
1915 Ally Sloper Lady Nelson 10-5b/br.g. 1909 Travelling Lad - Sally in Our Alley by Discord
**1916 Vermouth P.F. Heybourn 11-10 b.g. 1910 Barcadaile - mare by Bushey Park
***1917 Ballymacad (IRE) Sir G. Bullough 9-12 b.g. 1907 Laveno - Ballymacarney by Royal Meath
***1918 Poethlyn Mrs. Hugh Peel 11-6 b.g. 1910 Rydal Head - Fine Champagne by King Crow (hb)
1919 Poethlyn Mrs. Hugh Peel12-7 b.g. 1910 Rydal Head - Fine Champagne by King Crow (hb)
1920 Troytown (IRE) Thomas Collins Gerrard 11-9 br.g. 1913 Zria - Diane by Ascetic
1921 Shaun Spadah (IRE) Malcolm McAlpine 11-7 b.g. 1911 Easter Prize - Rusialka by Bushey Park
1922 Music Hall (IRE) Hugh Kershaw 11-8b.g. 1913 Clifton Hall - Molly (hb) by Play Actor
1923 Sergeant Murphy (IRE) Stephen Sanford 11-3 ch.g. 1910 General Symons - Rose Graft by Ascetic
1924 Master Robert (IRE) Earl of Airlie 10-5ch.g. 1913 Moorside II - Dodds by Dazzle
1925 Double Chance David Goold/Fred Archer 10-9 ch.g. 1916 Roi Herode or Day Comet - Kelibia by Upas (FR)
1926 Jack Horner Mrs. A.C. Schwartz 10-5ch.g. 1917 Cyllius - Melton's Guide by Melton
1927 Sprig Mrs. M. Partridge 12-4ch.g. 1917 Marco - Spry by Galloping Simon
1928 Tipperary Tim (IRE) Harold Kenyon 10-0b.g. 1918 Cipango - Last Lot by Noble Chieftan
1929 Gregalach (IRE) Mrs. M.A. Gemmell 11-4 ch.g. 1922 My Prince - St. Germanie by St. Luke
1930 Shaun Goilin (IRE) W.H. Midwood 11-7ch.g. 1920 Shaun Aboo - Golden Day by Golden Measure
1931 Grakle (IRE) Cecil Taylor 11-7b.g. 1922 Jackdaw - Lady Crank by Machakos
1932 Forbra William Parsonage 10-7br.g. 1925 Foresight -Thymbra by Rochester
1933 Kellsboro' Jack (IRE) Mrs. F. Ambrose Clark 11-9b.g. 1926 Jackdaw - Kellsboro Lass by Oppressor
1934 Golden Miller (IRE) Dorothy Paget 12-2b.g. 1927 Gold Court - Miller's Pride by Wavelet's Pride
1935 Reynoldstown (IRE) Noel Furlong 11-4bl.g.1927 My Prince - Fromage (hb) by Frontino
1936 Reynoldstown (IRE) Noel Furlong 12-2bl.g.1927 My Prince - Fromage (hb) by Frontino
1937 Royal Mail (IRE) Lloyd Thomas 11-13 bl.g. 1929 My Prince - Flying May by Flying Hackle
1938 Battleship (USA) Marion Scott 11-6ch.h. 1927 Man O' War (USA) - Quarantaine by Sea Sick (FR)
1939 Workman (IRE) Sir Alexander Maguire 10-6br.g. 1930 Cottage - Cariella by Caricato (ARG)
1940 Bogskar (IRE) Lord Stalbridge 10-4 br.g. 1933 Werwolf - Irish Spring (IRE) by Irishman
1941-45 Suspended Second World War 1941-45 Suspended Second World War
1946 Lovely Cottage (IRE) John Morant 10-8 b.g. 1937 Cottage - The Nun (hb) by Zadkiel
1947 Caughoo (IRE) John McDowell 10-0 b.g. 1939 Within-the-Law - Silverdale by Vencedor
1948 Sheila's Cottage (IRE) John Procter 10-7 b.m. 1939 Cottage - Sheila II by Pageant
1949 Russian Hero Fernie Williamson 10-8 b.g. 1940 Peter the Great - Logique (FR) by Lex (GB)
1950 Freebooter (IRE) Lurline Brotherton 11-11b.g. 1941 Steel Point - Proud Fury by Free from Pride
1951 Nickel Coin Jeffrey Royle 10-1b. m. 1942 Pay Up - Viscum by Walter Gay
1952 Teal Harry Lane 10-12 b.g. 1942 Bimco - Milltown Queen by Soliman's Orb
1953 Early Mist Joe Griffin 11-2ch.g. 1945 Brumeux (FR) - Sudden Dawn (GB) by Hurry On
1954 Royal Tan (IRE) Joe Griffin 11-7 ch.g. 1944 Tartan - Princess of Birds (hb) by Prince Hermes
1955 Quare Times (IRE) Mrs. W. Welman 11-0b.g. 1946 Artist's Son - Lavenco by Flamenco
1956 E.S.B. (IRE) Mrs. Leonard Carver 11-3b.h. 1946 Bidar - English Summer by Blue Ensign
1957 Sundew (IRE) Mrs. Geoffrey Kohn (IRE) 11-7ch.g. 1946 Sun King - Parsontown Gem by J'Accours (FR)
1958 Mr. What (IRE) D.J. Coughlan 10-6 b.g. 1950 Grand Inquisitor - Duchess of Pedulas by Duke of Buckingham
1959 Oxo John Bigg 10-13 b.g. 1951 Bobsleigh - Patum by Portlaw
1960 Merryman II Winifred Wallace 10-12b.h. 1951 Carnival Boy - Maid Marion (hb) by Star and Garter
1961 Nicolaus Silver (IRE) Charlie Vaughan10-1gr.g. 1952 Nicolaus (ITY) - Rays of Montrose by Montrose
1962 Kilmore (IRE) Nat Cohen 10-4b.g. 1950 Zalophus - Brown Image by Ut Majeur (FR)
1963 Ayala Pierre Raymond 10-0 ch.g. 1954 Supertello - Admiral's Bliss by Admiral's Walk
1964 Team Spirit (IRE) John Goodman 10-3 b.g. 1952 Vulgan (FR) - Lady Walewska by Knight of the Garter
1965 Jay Trump (USA) Mary Stephenson 11-5dk.b.g. 1957 Tonga Prince - Be Trump by Bernborough (AUS)
1966 Anglo (IRE) Stuart Levy 10-0 ch.g. 1958 Greek Star - Miss Alligator(hb) by Hyacinthus (hb)
1967 Foinavon Cyril Watkins 10-0br.g. 1958 Vulgan (FR) - Ecilace by Interlace
1968 Red Alligator (IRE) John Manners 10-0 ch.g. 1959 Magic Red - Miss Alligator(hb) by Hyacinthus (hb)
1969 Highland Wedding Thomas McCoy Jnr 10-4 br.g. 1957 Question (FR) - Princess (hb) by Corbridge
1970 Gay Trip A.J. Chambers 11-5 b.g. 1962 Vulgan (FR) - Turkish Tourist by Turkhan
1971 Specify Fred Pontin 10-13br.g. 1962 Specific - Ora Lamae by Skoiter
1972 Well to Do Tim Forster 10-13ch.g. 1963 Phebus (FR) - Princess Puzzlement (hb) by Gregalach's Nephew
1973 Red Rum (IRE) Noel Le Mare10-5b.g. 1965 Quorum - Mared by Magic Red
1974 Red Rum (IRE) Noel Le Mare 12-0 b.g. 1965 Quorum - Mared by Magic Red
1975 L'Escargot (IRE) Raymond Guest 11-3 ch.g. 1963 Escart III (FR) - What a Daisy by Grand Inquisitor
1976 Rag Trade (IRE) Pierre Raymond 10-12ch.g. 1966 Menelek - The Rage by Cagire II (FR)
1977 Red Rum (IRE) Noel Le Mare 11-8b.g. 1965 Quorum - Mared by Magic Red
1978 Lucius Fiona Whitaker 10-9 b.g. 1969 Perhapsburg - Matches by Bakhtawar
1979 Rubstic John Douglas 10-0 br.g. 1969 I Say - Leuze by Vimy (FR)
1980 Ben Nevis Redmond C. Stewart Jnr.10-12ch.g. 1968 Casmiri - Ben Trumiss by Hop Bridge
1981 Aldaniti Nick Embiricos 10-13 ch.g. 1970 Derek H - Renardeau by Reynard Volant
1982 Grittar Frank Gilman 11-5b.g. 1973 Grisaille - Tarama by Tamerlane
1983 Corbiere Bryan Burrough 11-4 ch.g. 1975 Harwell - Ballycashin by Vulgan (FR)
1984 Hallo Dandy (IRE) Richard Shaw 10-2 b.g. 1974 Menelek - Dandy Hall by Last of the Dandies
1985 Last Suspect (IRE) Anne, Duchess of Westminster10-5b.g. 1984 Above Suspicion - Last Link by Fortina (FR)
1986 West Tip Peter Luff 10-11 b.g. 1977 Gala Performance (USA) - Astryl by Vulgan (FR)
1987 Maori Venture Jim Joel 10-13ch.g. 1986 St. Columbus - Moon Venture by Eastern Venture
1988 Rhyme 'n' Reason (IRE) Juliet Reed11-0 b.g. 1979 Kemal (FR) - Smooth Lady by Tarqogan
1989 Little Polveir (IRE) Edward Harvey 10-3b.g. 1977 Cantab (FR) - Blue Speedwell by Escart III (FR)
1990 Mr. Frisk Lois Duffey 10-6ch.g. 1979 Bivouac - Jenny Frisk by Sunacelli
1991 Seagram (NZ) Sir Eric Parker 10-6ch.g. 1980 Balak - Llanah by Bally Royal (GB)
1992 Party Politics Patricia Thompson 10-7br.g. 1984 Politico (USA) - Spin Again by Royalty
1993 First past the post Esha Ness False start Void Race Failed recall b.g. 1983 Crash Course-Beeston by Our Babu
1994 Miinnehoma (IRE) Freddie Starr 10-8 b.g. 1983 Kambalda - Mrs. Cairns by Choral Society
1995 Royal Athlete (IRE) Garry and Libby Johnson 10-6ch.g. 1983 Roselier (FR) - Darjoy by Darantus
1996 Rough Quest (IRE) Andrew Wates 10-7b.g. 1986 Crash Course - Our Quest by Private Walk
1997 Lord Gyllene (NZ) Mr. Stanley 10-0b.g. 1988 Ring the Bell - Dentelle by Crest of the Wave (GB)
1998 Earth Summit Summit Partnership 10-5b.g. 1988 Celtic Cone - Win Green Hill by National Trust
1999 Bobbyjo (IRE) Bobby Burke 10-0b.g. 1990 Bustineto - Markup by Appiani (ITY)
2000 Papillon (IRE) Norman Williamson10-12 b.g.1991 La Fontaine - Glen's Princess by Prince Hansel
2001 Red Marauder (GB) Norman Mason10-12 ch.g.1992 Gunner B - Cover Your Money by Precipice Wood
2002 Bindaree (IRE) Raymond Mould 10-4 ch.g.1994 Roselier (FR) - Flowing Tide (GB) by Main Reef (GB)
2003 Monty´s Pass (IRE) Dee Racing Syndicate10-7 b.g.1993 Montelimar (USA) - Friars Pass by Monksfield
2004 Amberleigh HouseHalewood International Ltd10-10 br.g.1992 Buckskin (FR) - Chancy Gal by Al Sirat
2005 Hedgehunter (IRE)Trevor Hemmings11-1 b.g. 1996 Montelimar (USA) - Aberedw (IRE) by Caerwent
2006 Numbersixvalverde (IRE) O B P Carroll 10-8 b.g. 1996 Broken Hearted - Queens Tricks by Le Bavard FR
*1843 Race run as a handicap for the first time
**1916 The Racecourse Association Steeplechase run at Gatwick over the Grand National distance
*** 1917-18 The War National Steeplechase run at Gatwick over the Grand National distance