Cheltenham Gold Cup Past Winners

» » Cheltenham Gold Cup

The Cheltenham Gold Cup is a 3 mile 2 and half furlong steeplechase for horses 5 year old and upwards

The race is run at Cheltenham Racecourse, Gloucestershire, England

Abbreviations – b bay, br brown, bl black, ch chestnut, gr grey, g gelding, m mare

Cheltenham Gold Cup Winners

Year Winner Owner Colour/Gen./Born Sire/Dam
2014 Lord Windermere (IRE) Dr R Lambe b g 2006 Oscar (IRE) — Satellite Dancer (IRE)
2013 Bobs Worth (IRE) The Not Afraid Partnership b g 2005 Bob Back (USA) — Fashionista (IRE)
2012 Synchronised (IRE) John P McManus b g 2003 Sadler´s Wells (USA) — Mayasta (IRE)
2011 Long Run (FR) Robert Waley-Cohen b/br g 2005 Cadoudal (FR) – Libertina (FR)
2010 Imperial Commander (IRE) Our Friends In The North b.g. 2001 Flemensfirth (USA) – Ballinlovane
2009 Kauto Star (FR) Clive D Smith b.g. 2000 Village Star(FR) – Kauto Relka(FR)
2008 Denman (IRE) Paul K Barber & Mrs M Findlay ch.g. 2000 Presenting – Polly Puttens
2007 Kauto Star (FR) Clive D Smith b.g. 2000 Village Star(FR) – Kauto Relka(FR)
2006 War Of Attrition (IRE) Gigginstown House Stud br.g. 1999 Presenting – Una Juna(IRE)
2005 Kicking King (IRE) Conor Clarkson b.g. 1998 Old Vic – Fairy Blaze (IRE)
2004 Best Mate (IRE) Jim Lewis b.g. 1995 Un Desperado (FR) – Katday (FR)
2003 Best Mate (IRE) Jim Lewis b.g. 1995 Un Desperado (FR) – Katday (FR)
2002 Best Mate (IRE) Jim Lewis b.g. 1995 Un Desperado (FR) – Katday (FR)
2001 Cancelled Foot and Mouth Disease Outbreak No Race No Race
2000 Looks Like Trouble (IRE) T. Collins b.g. 1992 Zaffaran – Lavengaddy
1999 See More Business Paul K Barber And Mr J A Keighley b.g.1990 Seymour Hicks – Miss Redlands
1998 Cool Dawn The Hon Miss D Harding b.g. 1988 Over the River – Aran Tour
1997 Mr. Mulligan (IRE) Michael And Gerry Worcester ch.g. 1988 Torus – Miss Manhattan
1996 Imperial Call (IRE) Lisselan Farms Ltd br.g. 1989 Callernish – Princess Menelek
1995 Master Oats P.A. Matthews ch.g. 1986 Oats – Miss Poker Face
1994 The Fellow Marquesa de Moratalla b.g.1985 Italic (Fr) – L’Oranaise
1993 Jodami (IRE) J.N. Yeadon b.g. 1985 Crash Course – Masterstown Lucy
1992 Cool Ground Whitcombe Manor Racing Stables b.g. 1982 Over the River – Merry Spring
1991 Garrison Savannah Autofour Engineering b.g. 1983 Random Shot – Merry Coin
1990 Norton’s Coin Sirrell Griffiths b.g. 1981 Mount Cassino – Grove Chance
1989 Desert Orchid Mr R. Burridge gr.g. 1979 Grey Mirage – Flower Child
1988 Charter Party (IRE) Mrs C. Smith b.g. 1978 Document – Ahoy There
1987 The Thinker T P M McDonagh b.g. 1978 Cantab – Maine Pet
1986 Dawn Run (IRE) Mrs C D Hill b.m. 1978 Deep Run – Twilight Slave
1985 Forgive n’ Forget (IRE) T. Kilroe and Sons Ltd. ch.g. 1977 Precipice Wood – Tackienne
1984 Burrough Hill Lad R.S. Riley b.g. 1976 Richboy – Green Monkey
1983 Bregawn (IRE) J. Kennelley ch.g. 1974 Saint Denys – Miss Society
1982 Silver Buck Mrs C. Feather br.g. 1972 Silver Cloud – Choice Archlesse
1981 Little Owl (IRE) R.J. Wilson b.g. 1974 Cantab – Black Spangle
1980 Master Smudge A. Barrow ch.g. 1972 Master Stephen – Lily Pond
1979 Alverton Snailwell Stud Co. ch.g. 1970 Midsummer Night II – Alvertona
1978 Midnight Court Mrs O. Jackson b.g. 1971 Twilight Alley – Strumpet
1977 Davy Lad Mrs J. McGowan b.g. 1970 David Jack – Jim’s Mother
1976 Royal Frolic Sir Edward Hanmer b.g. 1969 Royal Buck – Forward Miss
1975 Ten Up Anne, Duchess of Westminster b.g. 1967 Raise You Ten – Irish Harp
1974 Captain Christy Mrs J M A Samuel b.g. 1967 Mon Capitaine – Christy’s Bow
1973 The Dikler Mrs D. August b.g. 1963 Vulgan – Coronation Day
1972 Glencaraig Lady P. Doyle ch.m. 1964 Fortina – Luckibash
1971 L’Escargot (IRE) R.R. Guest ch.g. 1963 Escart III – What a Daisy
1970 L’Escargot (IRE) R.R. Guest ch.g. 1963 Escart III – What a Daisy
1969 What a Myth Lady Weir ch.g. 1957 Coup de Myth – What a Din
1968 Fort Leney Col. John Thomson b.g. 1958 Fortina – Leney Princess
1967 Woodland Venture H.H. Collins b.g. 1960 Eastern Venture – Woodlander
1966 Arkle Anne, Duchess of Westminster b.g. 1957 Archive – Bright Cherry
1965 Arkle Anne, Duchess of Westminster b.g. 1957 Archive – Bright Cherry
1964 Arkle Anne, Duchess of Westminster b.g. 1957 Archive – Bright Cherry
1963 Mill House Bill Gollings b.g. 1957 King Hal – Nas na Riogh
1962 Mandarin Madame K. Hennessy b.g. 1951 Deux pour Cent – Manada by Canot
1961 Saffron Tartan Col. G.R. Westmacott br.g. 1951 Tartan – Kellsboro Witch
1960 Pas Seul J. Rogerson b.g. 1953 Erin’s Pride – Pas de Quatre
1959 Roddy Owen Lord Fingall b.g. 1949 Owenstown – Desla’s Star
1958 Kerstin G.H. Moore br.m. 1950 Honor’s Choice – Miss Kilcash
1957 Linwell (IRE) D Brown b.g. 1948 Rosewell – Rubia Linda
1956 Limber Hill J. Davey ch.g. 1947 Bassam – Mindoon
1955 Gay Donald P.J. Burt b.g. 1946 Gaylight – Pas de Quatre
1954 Four Ten A. Strange b.g. 1946 Blunderbuss – Undue Praise
1953 Knock Hard Mrs M.H. Keogh ch.g. 1944 Domaha – Knocksouna
1952 Mont Tremblant (FR) Dorothy Paget ch.g. 1946 Gris Perle – Paltoquette
1951 Silver Fame Lord Bicester ch.g. 1939 Werwolf – Silver Fairy
1950 Cottage Rake (IRE) F.L. Vickerman br.g. 1939 Cottage – Hartingo
1949 Cottage Rake (IRE) F.L. Vickerman br.g. 1939 Cottage – Hartingo
1948 Cottage Rake (IRE) F.L. Vickerman br.g. 1939 Cottage – Hartingo
1947 Fortina (FR) Lord Grimthorpe ch.h. 1941 Formor – Bertina
1946 Prince Regent (IRE) J.V. Rank b.g. 1935 My Prince – Nemaea
1945 Red Rower Lord Stalbridge b.g. 1934 Rameses the Second – Red Maru
1944 Suspended No Race No Race No Race
1943 Suspended No Race No Race No Race
1942 Medoc II (FR) Lord Sefton b.g. 1934 Van – Menthe Poivre
1941 Poet Prince D. Sherbrooke ch.g. 1932 Milton – Welsh Princess
1940 Roman Hackle (IRE) Dorothy Paget b.g. 1933 Yutoi – Wanoya
1939 Brendan’s Cottage (IRE) Mrs A. Smith Bingham b.g. 1930 Cottage- Brendan’s Glory
1938 Morse Code Lt.-Col. D.C. Part b. or ch. g. 1929 The Pilot – Heliograph
1937 Suspended No Race No Race No Race
1936 Golden Miller (IRE) Dorothy Paget b.g. 1927 Goldcourt – Miller’s Pride
1935 Golden Miller (IRE) Dorothy Paget b.g. 1927 Goldcourt – Miller’s Pride
1934 Golden Miller (IRE) Dorothy Paget b.g. 1927 Goldcourt – Miller’s Pride
1933 Golden Miller (IRE) Dorothy Paget b.g. 1927 Goldcourt – Miller’s Pride
1932 Golden Miller (IRE) Dorothy Paget b.g. 1927 Goldcourt – Miller’s Pride
1931 Suspended No Race No Race No Race
1930 Easter Hero (IRE) J.H. Whitney ch.g. 1920 My Prince – Easter Week
1929 Easter Hero (IRE) J.H. Whitney ch.g. 1920 My Prince – Easter Week
1928 Patron Saint F.W. Keen b.g. 1923 St. Girons – V.M.C.
1927 Thrown In Lord Stalbridge ch.g. 1915 Beau Bill – Va Largo
1926 Koko (IRE) F. Barbour b.g. 1918 Santoi – Persister
1925 Ballinode (IRE) M J C Bentley ch.m. 1915 Machakos – Celia
1924 Red Splash Major H. Wyndham ch.g. 1919 Copper Ore – La Manche