Grand National Past Winners

The Aintree Grand National was first run at Aintree Racecourse, Liverpool, England in 1839

*1843 Race run as a handicap for the first time
**1916 The Racecourse Association Steeplechase run at Gatwick over the Grand National distance
*** 1917-18 The War National Steeplechase run at Gatwick over the Grand National distance

Aintree Grand National Handicap Steeplechase Winners

Year Winner Trainer Jockey Odds
2016 Rule The World M F Morris David Mullins 33/1
2015 Many Clouds Oliver Sherwood Leighton Aspell 25/1
2014 Pineau de Re Richard Newland Leighton Aspell 25/1
2013 Auroras Encore Sue Smith Ryan Mania 66/1
2012 Neptune Collonges Paul Nicholls Daryl Jacob 33/1
2011 Ballabriggs Donald McCain, Jr. Jason Maguire 14/1
2010 Don’t Push It Jonjo O’Neill Tony McCoy 10/1
2009 Mon Mome Liam Treadwell Venetia Williams 100/1
2008 Comply Or Die D E Pipe T Murphy 7/1
2007 Silver Birch G Elliott R Power 33/1
2006 Numbersixvalverde (IRE) M Brassil N Madden (Jnr) 11/1
2005 Hedgehunter (IRE) W Mullins R Walsh 7/1
2004 Amberleigh House D McCain G Lee 16/1
2003 Monty′s Pass (IRE) J Mangan B Geraghty 16/1
2002 Bindaree (IRE) N Twiston-Davies J Culloty 20/1
2001 Red Marauder (GB) N Mason R Guset 33/1
2000 Papillon (IRE) T Walsh R Walsh 10/1
1999 Bobbyjo (IRE) T Carberry Paul Carberry 10/1
1998 Earth Summit N Twiston-Davies C Llewellyn 7/1
1997 Lord Gyllene (NZ) S Brookshaw A Dobbin 14/1
1996 Rough Quest (IRE) Terry Casey M Fitzgerald 7/1
1995 Royal Athlete (IRE) Mrs J Pitman J Titley 40/1
1994 Miinnehoma M C Pipe R Dunwoody 16/1
1993 First past the post Esha Ness 2 False Starts Failed Recall Void Race
1992 Party Politics N A Gaselee C Llewellyn 14/1
1991 Seagram (NZ) D H Barons N Hawke 12/1
1990 Mr. Frisk K C Bailey Mr M Armytage 16/1
1989 Little Polveir G B Balding J Frost 28/1
1988 Rhyme ′N′ Reason D R C Elsworth B Powell 10/1
1987 Maori Venture A Turnell S C Knight 28/1
1986 West Tip M Oliver R Dunwoody 15/2
1985 Last Suspect Captain T Forster H Davies 50/1
1984 Hallo Dandy G W Richards N Doughty 13/1
1983 Corbiere Mrs J Pitman B de Haan 13/1
1982 Grittar Mr F Gilman Mr C Saunders 7/1
1981 Aldaniti J Gifford R Champion 10/1
1980 Ben Nevis Captain T Forster Mr C Fenwick 40/1
1979 Rubstic S J Leadbetter M Barnes 25/1
1978 Lucius G W Richards B R Davies 14/1
1977 Red Rum D McCain T Stack 9/1
1976 Rag Trade T F Rimell J Burke 14/1
1975 L′Escargot D L Moore T Carberry 13/2
1974 Red Rum D McCain B Fletcher 11/1
1973 Red Rum D McCain B Fletcher 9/1
1972 Well To Do Captain T Forster G Thorner 14/1
1971 Specify J E Sutcliffe J Cook 28/1
1970 Gay Trip T F Rimell P Taaffe 15/1
1969 Highland Wedding G Balding E P Harty 100/9
1968 Red Alligator Denys Smith B Fletcher 100/7
1967 Foinavon J H Kempton J Buckingham 100/1
1966 Anglo F T Winter T Norman 50/1
1965 Jay Trump F T Winter Mr C Smith 100/6
1964 Team Spirit F Walwyn G W Robinson 18/1
1963 Ayala K Piggott P Buckley 66/1
1962 Kilmore Ryan Price F Winter 28/1
1961 Nicolaus Silver T F Rimell H Beasley 28/1
1960 Merryman II N Crump G Scott 13/2
1959 Oxo W Stephenson M Scudamore 8/1
1958 Mr. What T J Taaffe A Freeman 18/1
1957 Sundew F Hudson F Winter 20/1
1956 E.S.B. T F Rimell D V Dick 100/7
1955 Quare Times M V O′Brien P Taaffe 100/9
1954 Royal Tan M V O′Brien B Marshall 8/1
1953 Early Mist M V O′Brien B Marshall 20/1
1952 Teal N Crump A P Thompson 100/7
1951 Nickel Coin J O′Donoghue J A Bullock 40/1
1950 Freebooter R Renton J Power 10/1
1949 Russian Hero G Owen L McMorrow 66/1
1948 Sheila′s Cottage N Crump A P Thompson 50/1
1947 Caughoo H McDowell E Dempsey 100/1
1946 Lovely Cottage T Rayson Captain R Petre 25/1
1945 No Race No Race No Race No Race
1944 No Race No Race No Race No Race
1943 No Race No Race No Race No Race
1942 No Race No Race No Race No Race
1941 No Race No Race No Race No Race
1940 Bogskar Lord Stalbridge M A Jones 25/1
1939 Workman J Ruttle T Hyde 100/8
1938 Battleship R Hobbs B Hobbs 40/1
1937 Royal Mail I Anthony E Williams 100/6
1936 Reynoldstown Mr N Furlong Mr F Walwyn 10/1
1935 Reynoldstown Mr N Furlong Mr F Furlong 22/1
1934 Golden Miller A Briscoe G Wilson 8/1
1933 Kellsboro′ Jack I Anthony D Williams 25/1
1932 Forbra T R Rimell J Hamey 50/1
1931 Grakle T Coulthwaite R Lyall 100/6
1930 Shaun Goilin F Hartigan T Cullinan 100/8
1929 Gregalach T R Leader R Everett 100/1
1928 Tipperary Tim J J Dodd Mr W P Dutton 100/1
1927 Sprig T Leader T E Leader 8/1
1926 Jack Horner H Leader W Watkinson 25/1
1925 Double Chance F Archer Major J P Wilson 100/9
1924 Master Robert Hon A Hastings R Trudgill 25/1
1923 Sergeant Murphy G Blackwell Captain G N Bennett 100/6
1922 Music Hall Owen Anthony L B Rees 100/9
1921 Shaun Spadah G C Poole F B Rees 100/9
1920 Troytown A Anthony Mr J R Anthony 6/1
1919 Poethlyn H Escott E Piggott 11/4
1918*** Poethlyn H Escott E Piggott 5/1
1917*** Ballymacad Hon A Hastings E Driscoll 100/9
1916** Vermouth J Bell J Reardon 100/8
1915 Ally Sloper Hon A Hastings Mr J R Anthony 100/8
1914 Sunloch Mr T Tyler W J Smith 100/6
1913 Covertcoat R Gore P Woodland 100/9
1912 Jerry M R Gore E Piggott 4/1
1911 Glenside Captain Collis Mr J R Anthony 20/1
1910 Jenkinstown T Coulthwaite R Chadwick 100/8
1909 Lutteur III H Escott G Parfrement 100/9
1908 Rubio W Costello H Bletsoe 66/1
1907 Eremon T Coulthwaite A Newey 8/1
1906 Ascetic′s Silver Hon A Hastings Hon A Hastings 20/1
1905 Kirkland E Thomas F Mason 6/1
1904 Moifaa O Hickey A Birch 25/1
1903 Drumcree Sir Charles Nugent P Woodland 13/2
1902 Shannon Lass J F Hackett D Read 20/1
1901 Gruden J Holland A Nightingall 9/1
1900 Ambush II A Anthony A Anthony 4/1
1899 Manifesto W Moore G Williamson 5/1
1898 Drogheda R C Dawson J Gourley 25/1
1897 Manifesto W McAuliffe T Kavanagh 6/1
1896 The Soarer W Moore Mr D G M Campbell 40/1
1895 Wild Man From Borneo J Gatland Mr Joseph Widger 10/1
1894 Why Not W Moore A Nightingall 5/1
1893 Cloister A Yates W Dollery 9/2
1892 Father O′Flynn   Captain E R Owen 20/1
1891 Come Away H Beasley Mr H Beasley 4/1
1890 Ilex J Nightingall A Nightingall 4/1
1889 Frigate M Maher Mr T Beasley 8/1
1888 Playfair T Cannon G Mawson 40/1
1887 Gamecock Jordan W Daniells 20/1
1886 Old Joe G Mulcaster T Skelton 25/1
1885 Roquefort A Yates Mr E P Wilson 100/30
1884 Voluptuary W Wilson Mr E P Wilson 10/1
1883 Zoëdone W H P Jenkins Count C Kinsky 100/8
1882 Seaman J Jewitt Lord Manners 10/1
1881 Woodbrook H Linde Mr T Beasley 6/1
1880 Empress H Linde Mr T Beasley 8/1
1879 The Liberator J Moore Mr G Moore 5/1
1878 Shifnal J Nightingall J Jones 100/15
1877 Austerlitz R l′Anson Mr F G Hobson 15/1
1876 Regal J Cannon J Cannon 25/1
1875 Pathfinder W Reeves Mr T Pickernell 100/6
1874 Reugny J M Richardson Mr J M Richardson 5/1
1873 Disturbance J M Richardson Mr J M Richardson 20/1
1872 Casse Tête Cowley J Page 20/1
1871 The Lamb C Green Mr T Pickernell 5/1
1870 The Colonel R Roberts G Stevens 4/1
1869 The Colonel R Roberts G Stevens 13/1
1868 The Lamb B Land Mr G Ede 10/1
1867 Cortolvin H Lamplugh J Page 100/6
1866 Salamander J Walters Mr A Goodman 40/1
1865 Alcibiade Cornell Captain H Coventry 100/7
1864 Emblematic E Weever G Stevens 10/1
1863 Emblem E Weever G Stevens 4/1
1862 Huntsman H Lamplugh H Lamplugh 3/1
1861 Jealousy C Balchin J Kendall 5/1
1860 Anatis W Holman Mr T Pickernell 7/2
1859 Half-Caste C Green C Green 7/1
1858 Little Charley W Holman W Archer 100/6
1857 Emigrant C Boyce C Boyce 10/1
1856 Freetrader W Holman G Stevens 25/1
1855 Wanderer   J Hanlon 25/1
1854 Bourton H Wadlow Tasker 4/1
1853 Peter Simple T Oliver T Oliver 9/1
1852 Miss Mowbray G Dockeray Mr A Goodman  
1851 Abd el Kader   T Abbott 7/1
1850 Abd el Kader   Mr C Green  
1849 Peter Simple T Cunningham T Cunningham 20/1
1848 Chandler   Mr J Little 12/1
1847 Matthew J Courtenay D Wynne 10/1
1846 Pioneer   W Taylor  
1845 Cure-All   Mr W Loft  
1844 Discount   H Crickmere 5/1
1843* Vanguard   T Oliver 12/1

Grand Liverpool Steeplechase

 

1842 Gaylad   T Oliver 7/1
1841 Charity   H N Powell 14/1
1840 Jerry   Mr B Bretherton 12/1
1839 Lottery G Dockeray J Mason 5/1