Irish Grand National Past Winners


The Irish Grand National is run at Fairyhouse Racecourse, County Meath in the Republic of Ireland

Race is a 3 mile 5 furlong handicap chase for horses 5 years old and over

First run in 1870.

Irish Grand National Winners

Year Winner Trainer Jockey Odds
2016 Rogue Angel (IRE) M F Morris Ger Fox (3) 16/1
2015 Thunder And Roses (IRE) Ms Sandra Hughes Ms K Walsh 20/1
2014 Shutthefrontdoor (IRE) Jonjo O’Neill Barry Geraghty 8/1
2013 Liberty Counsel (IRE) Thomas Gibney A P Thornton 50/1
2012 Lion Na Bearnai (IRE) Mrs D A Love Ben Dalton 33/1
2011 Organisedconfusion (IRE) A L T Moore Miss N Carberry 12/1
2010 Bluesea Cracker (IRE) J Motherway Andrew J McNamara 25/1
2009 Niche Market Bob Buckler Harry Skelton 33/1
2008 Hear The Echo M F Morris P W Flood 33/1
2007 Butler′s Cabin (FR) Jonjo O′Neill A P McCoy 14/1
2006 Point Barrow P Hughes Philip Carberry 20/1
2005 Numbersixvalverde Martin Brassil R Walsh 9/1
2004 Granit D′Estruval Ferdy Murphy B Harding 33/1
2003 Timbera D T Hughes J Culloty 11/1
2002 The Bunny Boiler Noel Meade R Geraghty 12/1
2001 Davids Lad A J Martin T J Murphy 10/1
2000 Commanche Court T M Walsh R Walsh 14/1
1999 Glebe Lad M J P O′Brien T P Rudd 8/1
1998 Bobbyjo T Carberry Paul Carberry 8/1
1997 Mudahim Mrs J Pitman J F Titley 13/2
1996 Feathered Gale A L T Moore F Woods 8/1
1995 Flashing Steel J E Mulhern J Osborne 9/1
1994 Son Of War P McCreery F Woods 12/1
1993 Ebony Jane F Flood C F Swan 6/1
1992 Vanton M J P O′Brien J F Titley 13/2
1991 Omerta M C Pipe Mr A Maguire 6/1
1990 Desert Orchid D R C Elsworth R Dunwoody Evens
1989 Maid Of Money J R H Fowler A Powell 10/1
1988 Perris Valley D K Weld B Sheridan 12/1
1987 Brittany Boy K Hitchmough T J Taaffe 14/1
1986 Insure P Hughes M Flynn 16/1
1985 Rhyme ′N′ Reason David Murray-Smith Graham Bradley 6/1
1984 Bentom Boy W Rooney Mrs Ann Ferris 33/1
1983 Bit Of A Skite E O′Grady T J Ryan 7/1
1982 King Spruce M O′Brien G Newman 20/1
1981 Luska P Mullins T Finn 11/1
1980 Daletta G St John Williams J P Harty 11/1
1979 Tied Cottage D Moore A S Robinson 13/2
1978 Brown Lad J Dreaper G Dowd 5/1
1977 Billycan A J Maxwell M F Morris 8/1
1976 Brown Lad J Dreaper T Carberry 7/2
1975 Brown Lad J Dreaper T Carberry 6/4
1974 Colebridge J Dreaper E Wright 11/5
1973 Tartan Ace T Costello J Cullen 10/1
1972 Dim Wit P Mullins M Curran 15/2
1971 King′s Sprite G Wells A Moore 7/1
1970 Garoupe F Flood F Finnegan 10/1
1969 Sweet Dreams K Bell R Coonan 10/1
1968 Herring Gull P Mullins J Crowley 5/2
1967 Vulpine P Mullins P Curran 7/1
1966 Flyingbolt T Dreaper P Taaffe 8/11
1965 Splash T Dreaper P Woods 6/4
1964 Arkle T Dreaper P Taaffe 1/2
1963 Last Link T Dreaper P Woods 7/1
1962 Kerforo T Dreaper L McLoughlin 9/1
1961 Fortria T Dreaper P Taaffe 17/2
1960 Olympia T Dreaper P Taaffe 6/1
1959 Zonda M Geraghty P Taaffe 5/1
1958 Gold Legend J Brogan J Lehane 100/8
1957 Kilballyown P Norris W Robinson 10/1
1956 Air Prince J McClintock T O′Brien 20/1
1955 Umm G Wells P Taaffe 100/7
1954 Royal Approach T Dreaper P Taaffe Evens
1953 Overshadow C Magnier A Power 20/1
1952 Alberoni M V O′Brien L Stephens 6/1
1951 Icy Calm W O′Grady P Doyle 100/6
1950 Dominick′s Bar T Hyde M Molony 8/1
1949 Shagreen T Dreaper E Newman 5/1
1948 Hamstar W O′Grady E Kennedy 6/1
1947 Revelry R O′Connell D Moore 6/1
1946 Golden View II J Fitzgerald M Molony 7/1
1945 Heirdom J Kirwan J P Maguire 100/7
1944 Knight′s Crest C Harty M Molony 100/8
1943 Golden Jack C A Rogers D L Moore 5/2
1942 Prince Regent T W Dreaper T Hyde 5/2
1941 No Race No Race No Race No Race
1940 Jack Chaucer   J Lenehan 5/2
1939 Shaun Peel   J Wade 20/1
1938 Clare County   T Hyde 4/1
1937 Pontet   F E McKeever 3/1
1936 Alice Maythorn   M C Prendergast 10/1
1935 Rathfriland   T Regan 8/1
1934 Poolgowran   R Everett 8/1
1933 Red Park   D Kirwan 4/1
1932 Copper Court   T Cullen 2/1
1931 Impudent Barney   Mr F E McKeever 6/1
1930 Fanmond   K Lenehan 7/1
1929 Alike   Mr F W Wise 3/1
1928 Don Sancho   T B Cullinan 8/1
1927 Jerpoint   P Powell 2/1
1926 Amberwave   Mr J E O′Brien 8/1
1925 Dog Fox   Jos Doyle 8/1
1924 Kilbarry   W Horan 10/1
1923 Be Careful   J Moloney 100/8
1922 Halston   J Moloney 100/8
1921 Bohermore   D Colbert 7/1
1920 Halston   D Colbert 4/1
1919 No Race No Race No Race No Race
1918 Ballyboggan   C Hawkins Evens
1917 Pay Only   Mr W F Stanley 6/4
1916 All Sorts   J Lynn 5/1
1915 Punch   Mr R H Walker 7/2
1914 Civil War   Captain P O′Brien-Butler 6/1
1913 Little Hack II   Mr R H Walker 10/1
1912 Small Polly   Mr R H Walker 10/1
1911 Repeater II   Mr J A Trench 100/8
1910 Oniche   Mr F Malone 100/8
1909 Little Hack II   Mr R H Walker 10/1
1908 Lord Rivers   Mr R H Walker 10/1
1907 Sweet Cecil   Mr T Price Evens
1906 Brown Bess   J Bresname 10/1
1905 Red Lad   C Kelly 6/4
1904 Ascetic′s Silver   T Dowdall 3/1
1903 Kirko   J Scully 4/1
1902 Patlander   J Cheshire Evens
1901 Tipperary Boy   T Moran 4/6
1900 Mavis Of Meath   J Kelly 5/2
1899 Princess Hilda   Mr J Clarke 100/15
1898 Porridge   T Collier 9/2
1897 Breemount′s Pride   R Hopper Evens
1896 Royston Crow   Mr L Parsons 6/1
1895 Yellow Girl II   Mr J Ennis 8/1
1894 The Admiral   Mr F W Mitchell 8/1
1893 Thurles   L Ryan 6/4
1892 Springfield Maid   Mr L Hope 6/1
1891 Firewater   Captain J Burn-Murdoch 10/1
1890 Greek Girl   Mr H Gore 5/2
1889 Citadel   Mr H Beasley 3/1
1888 Maroon   Mr W McAuliffe 4/1
1887 Eglantine   Mr R Brabazon 4/1
1886 Castle Lucas   Mr Atkinson 100/30
1885 Billet Doux   Mr W Murland 5/1
1884 The Gift   T Kelly 5/2
1883 The Gift   T Kelly 5/1
1882 Chantilly   D Canavan 5/2
1881 Antoinette   S Fleming 4/1
1880 Controller   Mr H Beasley 6/4
1879 Jupiter Nonans   Captain S F Lee-Barber 7/1
1878 Juggler   Mr J Beasley 3/1
1877 Thiggin Thue   Mr T Beasley 4/1
1876 Grand National   Mr T Beasley 100/30
1875 Scots Grey   Mr G Moore 6/1
1874 Sailor   W Ryan 8/1
1873 The Torrent   M Toole 100/6
1872 Scots Grey   Mr G Moore 5/2
1871 The Doe   J Boylan Evens
1870 Sir Robert Peel   J Boylan 9/2